GroĹşba licznych procesĂłw odszkodowawczych w Strassburgu ze strony zagranicznych funduszy Asset Management â to kolejne zagroĹźenie dla Polski w konsekwencji wprowadzenia nowego podatku dla TFI.
Jak twierdzÄ specjaliĹci, w Niemczech wprowadzajÄ c podatek od inwestycji kapitaĹowych, zwolniono z opodatkowania wszystkie inwestycje nabyte przed datÄ jego wprowadzenia. Teraz na podstawie europejskich dyrektyw regulacyjnych UE (UCITS i ZAFI) zagraniczne firmy zarzÄ dzajÄ ce aktywami, do których odpĹynÄ polskie aktywa, bÄdÄ ĹźÄ daÄ wysokich odszkodowaĹ od polskiego rzÄ du w Strassburgu.
To równieĹź wielkie pieniÄ dze dla miÄdzynarodowych firm doradczych, które bÄdÄ prowadziÄ te postÄpowania. W czyim interesie leĹźy napÄdzanie takiej koniunktury dla zagranicznych firm – pytajÄ przedstawiciele polskich TFI.
Eksperci nie majÄ jednak wÄ tpliwoĹci, Ĺźe nowe regulacje sÄ zaprzeczeniem haseĹ gĹoszonych przez Ministra Mateusza Morawieckiego o budowie i wzmacnianiu pozycji polskiego kapitaĹu i inwestycji w innowacje. JeĹli wejdÄ w Ĺźycie w zakĹadanej formie, doprowadzÄ do zabicia polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, wejĹcia zagranicznych struktur optymalizacji i przepĹywu aktywów polskich funduszy do europejskich centrów zarzÄ dzania aktywami i centrów optymalizacji w Luksemburgu, Malcie, Wielkiej Brytanii (zwolnienie z dochodów kapitaĹowych) czy nawet Niemczech (zwolnienie z CIT).
ĹÄ czna wartoĹÄ aktywów FIZ (funduszy inwestycyjnych zamkniÄtych) i realizujÄ cych strategiÄ FIZ specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO) to obecnie 195 mld zĹ. W przypadku wprowadzenia wersji nowej ustawy, nakĹadajÄ cej 19-proc. podatek CIT na wszystkie FIZ, pieniÄ dze te mogÄ uciec z rynku.
W wiÄkszoĹci jurysdykcji fundusze inwestycyjne sÄ podatkowo i przedmiotowo zwolnione z podatków dochodowych CIT, poniewaĹź zasada jest taka, Ĺźe podatek jest pĹacony na wejĹciu/ umorzeniu/ sprzedaĹźy/ wyjĹciu z funduszu przez jego uczestnika jako podatek dochodowy od zysków kapitaĹowych, zaĹ nigdy sam fundusz nie jest opodatkowany – sÄ to standardowe regulacje w USA, Japonii i innych krajach – alarmuje Izba ZarzÄ dzajÄ cych Funduszami i Aktywami ( IZFA) w swoim liĹcie do Wicepremiera M.Morawieckiego.
Zagraniczne fundusze zarzÄ dzajÄ ce aktywami mogÄ ĹźÄ daÄ odszkodowaĹ idÄ cych w dziesiÄ tki milionów Euro. To uderzy nie tylko w finanse naszego kraju lecz w wizerunek Polski jako miejsca inwestycji dla zagranicznych inwestorów. To równieĹź powaĹźne uderzenie w polskich inwestorów, mniejsze TFI i fundusze inwestujÄ ce w innowacje. To moĹźe staÄ w interesie potÄĹźnych, zagranicznych funduszy inwestycyjnych – tzw Luksemburgów oraz firm doradczych.
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/finansowy-zamach-stanu